Dieta dukana    Dieta rozdzielna.

Dieta rozdzielna

Wszystko o diecie dr. Haya - rozdzielnej


Do trzech odlicz... no to mamy trzy grupy.

Trzy grupy, trzy grupy produktów spożywczych to klucz do pomyślnego korzystania z diety doktora Hay’a. Dzięki temu podziałowi nie będziemy nadwyrężali naszego układu trawiennego, wszystkie produkty będą trawione w ich naturalnym tempie, a nasz żołądek będzie szczęśliwy, że nie musi zużywać dwukrotnie więcej energii na strawienie wymieszanych produktów. Wypadało by opisać po części każdą z grup.

  • Na pierwszy ogień pójdzie grupa produktów białkowych (1). Do grupy białkowej zaliczamy przede wszystkim białko pochodzenia zwierzęcego, czyli wszelkiego rodzaju mięsne produkty jak wędliny czy inne wyroby wędliniarskie, także ryby posiadają w sobie duży zasób białka nie wspominając już o kurzych jajach a także mleku i jego przetworach: między innymi jogurty wszelkiego rodzaju, śmietanki, sery żółte oraz białe. Do tej grupy zaliczymy również rośliny strączkowe, ponieważ ku zdziwieniu wielu osób one również zawierają białko. Do roślin strączkowych zaliczamy chociażby fasolę.
  • Drugą grupą są produkty węglowodanowe (2). Grupa ta cechuje się przede wszystkim produktami zbożowymi, takimi jak pieczywo, płatki śniadaniowe. Do grupy węglowodanowej zaliczymy także bardzo popularne w każdym domu ziemniaki oraz ryż, makrony. Drugą ogólną podgrupą tej głównej grupy są słodycze. Słodycze to pokarm, który dostarcza bardzo duże ilości węglowodanów. Do tej podgrupy należą między innymi ciasta, cukierki, kukurydza czy tez cukier w czystej postaci.
  • Trzecia grupą, czyli grupą neutralną (3) są warzywa, za wyłączeniem ziemniaków i kukurydzy. Do tej grupy należą także liczne owoce, spożywane przez nas nasiona czyli orzechy, słoneczniki i tym podobne, oleje, soki z warzyw oraz owoców, a także czysta woda. Do grupy neutralnej zaliczymy także wszystkie tłuszcze oprócz tłuszczy utwardzanych i białych. W grupie neutralnej znajdują się także wysokoprocentowe czyste alkohole.

Nasze posiłki powinny być komponowane co najmniej z dwóch grup, aby dostarczały nam wszystkich potrzebnych składników do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Jak wcześniejsza zasad mówiła nie można mieszać dwóch grup węglowodanowej oraz białkowej. Tak więc produkty żywnościowe powinny być dobierane z grupy pierwszej oraz trzeciej lub z grupy drugiej i trzeciej. Decydując się na ta dietę należy zapomnieć o płatkach z mlekiem czy kanapkach z wędliną, a także sytych obiadów mięsnych z ziemniakami czy tez ryżem.